Sebesség alapú edzés (VBT)
Mi az a sebesség alapú edzés?
A sebesség alapú edzés egy olyan edzésmódszer, amely a mozgás sebességét használja a gyakorlatok legoptimálisabb terhelésének meghatározására.
Ellentétben a klasszikus erősítő edzéssel, amely általában százalékosan, előre meghatározza a használt terhelést egy gyakorlatban, ezzel ellentétben a VBT arra a sebességre összpontosít, amellyel egy sportoló meg tudja mozgatni az adott terhelést.
Ez lehetővé teszi, hogy azonnal módosítsuk az intenzitást, hogy a sportolók az adott napi készenléti szintjükhöz megfelelően dolgozhassanak, még akkor is, ha teljesítményük alacsonyabb vagy magasabb a szokásosnál.
A VBT azon az elven alapul, hogy a mozgás sebessége közvetlenül összefügg az emelt teherrel (intenzitással).
Az emelés sebességének mérésével értékes betekintést nyerünk egy sportoló:
- Jelenlegi teljesítményébe
- Fáradtsági szintjébe
- Készültségi szintjébe
Az adatok felhasználásával minden edzés személyre szabottabb és hatékonyabb, miközben csökkenti a túledzés és a sérülés kockázatát.
A VBT kulcsfontosságú összetevői
A sebesség alapú edzésnek három fő összetevője van:
Sebességzónák: Különböző sebességzónák alapján tudjuk adagolni az edzésingereket, mivel ezekből következtetni lehet, hogy mely képességeket fejlesztjük, mint például az erőt, teljesítményt vagy a sebességet.
Valós idejű visszajelzés: Azonnali adatok a mozgási sebességről segítik a napi terhelés beállítását, valamint
Erő-sebesség profilozás: Lehetséges megalkotni a sportoló erő-sebesség görbéjét, amit az 1RM biztonságos és pontos előrejelzéséhez is lehet használni.

Miért fontos a sebesség alapú edzés?
A VBT-nek van néhány nagy előnye, amelyek a modern kori teljesítményfokozó edzés fontos eszközévé teszik.
1. Személyre szabott képzés
Minden sportoló más és más, tehát az optimális edzésinger egy meghatározott adaptáció kiváltásához is különbözik. A VBT rendkívül személyre szabott fejlesztő programokat tesz lehetővé. Az egyén mozgási sebességének mérésével testre szabható az edzés intenzitása a konditeremben az aktuális képességeihez és céljaihoz mérten. Ez azt jelenti, hogy az edzés intenzitása csökken, ha a sportoló fáradtabb, és emelkedik, ha a sportoló teljesítménye optimális. A sportolók mindig a megfelelő intenzitással edzenek ennek a személyre szabott megközelítésnek köszönhetően, amely jobb eredményekhez vezet.
2. Valós idejű visszajelzés
A VBT egyik legnagyobb előnye a valós idejű visszacsatolás. A sportolók azonnal láthatják teljesítménymutatóikat, így módosíthatják technikájukat vagy a használt terhelést. Ez a valós idejű visszajelzés hatékonyabb edzéseket és gyorsabb fejlődést eredményezhet.
3. Sérülések megelőzése
A mozgássebesség nyomon követésével a VBT segít azonosítani a fáradtság, túledzettség jeleit – még mielőtt azok sérüléshez vezetnének! Az adatok alapján be lehet állítani az intenzitást úgy, hogy a sportolóik nem lépik túl az aktuális határaikat, ami csökkenti a sérülések kockázatát, illetve a fáradság szintjét.
4. Objektív adatok
A VBT számszerűsíthető adatokat biztosít, amelyek időben nyomon követhetők. Ez segít reális viszonyítási pontok meghatározásában, nyomon követni az előrehaladást, megalapozott döntéseket hozni az edzésmódosításokkal kapcsolatban. Ráadásul segíthet motiválni a sportolókat, mivel lehetővé teszi számukra, hogy folyamatosan versenyezzenek önmagukkal.
Terhelési sebesség profilozás és előrejelzés 1RM
A erő-sebesség profilozás magában foglalja a különböző terhelések és azok mozgatásának sebességei közötti összefüggések ábrázolását. Ebből lehetséges meghatározni az egyén egy ismétléses maximumát(1RM) tényleges maximális emelés nélkül, ami kockázatos és megterhelő lehet különösen, amikor a sportoló nincs hozzászokva a maximális erőkifejtéshez.
Erő-sebesség profil létrehozása
Az erő-sebesség profil létrehozásához a sportolók ugyanazon gyakorlatot többször ismételve hajtja végre különböző terhelések mellett, miközben a mozgás sebességét mérik. Az adatok ezután egy grafikonon jelennek meg, az X tengelyen a terhelés, az Y tengelyen pedig a sebesség. Az eredményül kapott görbe vagy vonal vizuálisan ábrázolja a terhelés és a sebesség közötti kapcsolatot az adott sportoló számára. Az erő-sebesség profil létrehozása után felhasználható a sportoló 1RM-ének előrejelzésére. Ez úgy történik, hogy azonosítjuk azt a pontot, ahol a sebesség megközelíti a nullát, ami a sportoló maximális erőkifejtése lenne. A hagyományos 1RM-hez minden tesztelt gyakorlatban jártasságra van szükség, de ez egy olyan képesség, amellyel nem minden sportoló rendelkezik. Tehát a hagyományos 1RM tesztelés kevésbé pontos, pláne olyan gyakorlatoknál, amelyeknél még nem rendelkezik akkora rutinnal a játékos.

Az 1RM előrejelzése az erő-sebesség profil segítségével számos előnnyel jár:
Biztonság: Csökkenti a sérülés és túlzott fáradság kialakulásának kockázatát.
Hatékonyság: Energiát takarít meg azáltal, hogy így elkerülhető a rendszeres maximális erő felmérése, valamint időt is, amely ahhoz szükséges, hogy a sportolók a bemelegítő szettek által felkészüljenek a maximális emelésre.
Pontosság: Megbízható becslést kapunk az aktuális 1RM-ről.